W dniu 27.11.2024 r. odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Dnia Św. Marcina, przygotowana przez p. T. Gajlewicz i p. Annę Golec.
W przedstawieniu wzięli udział uczniowie:
z klasy 8 A: Amelka jako narrator, Maja jako uboga, Oskar jako Krzysiek, Magda jako chora, Klaudia jako nowa koleżanka;
z klasy 8 B: Julka jako koleżanka z klasy Krzyśka;
z klasy 8 C: Ivan jako św. Marcin, Sviatoslav jako Jezus, Oleksandr jako żebrak.
Święto to jest tradycyjnie obchodzone w Polsce, Francji, Niemczech i Austrii 11 listopada, a na Węgrzech, gdzie urodził się św. Marcin, 8 i 9 listopada. Św. Marcin z Tours jest między innymi patronem dzieci, hotelarzy, kawalerii, krawców, podróżników, więźniów, żebraków i żołnierzy.
Św. Marcin był synem rzymskiego legionisty, a gdy dorósł sam także został żołnierzem. Historia głosi, że gdy chciano nadać mu sakrę biskupią - on tego odmówił. Ukrył się przed wysłannikiem papieża, ale jego kryjówkę zdradziła swoim gęganiem gęś. To od tej opowieści pochodzi zwyczaj pieczenia gęsi na 11 listopada.
W tym dniu jada się też rogale świętomarcińskie.
Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech, w okolicach tego dnia dzieci wraz z rodzicami zbierają się wieczorem przy kościołach i wspólnie wyruszają na mały pochód, który prowadzi "św. Marcin" na koniu. Uczestnicy pochodu śpiewają piosenki, trzymając w rękach swoje latarenki.
Dzień św. Marcina jest symbolem dobrych uczynków i działania na rzecz potrzebujących. W naszej szkole podejmuje się takie działania w ramach wolontariatu. Każdy z nas może również dzielić się dobrem na co dzień. Bierzmy przykład ze św. Marcina, by być wrażliwym na potrzeby innych, szanować ich oraz w miarę możliwości pomagać.