Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w naszej szkole

Data: 25.02.2024 r., godz. 08.03    132
Coroczne święto obchodzone 21 lutego to Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w naszej szkole

Coroczne święto obchodzone 21 lutego to Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. W 2012 roku w Polsce wystartowała kampania społeczna Ojczysty, zorganizowana przez Narodowe Centrum Kultury i Radę Języka Polskiego. Miała ona na celu podnoszenie świadomości językowej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za polszczyznę. W naszej szkole miała miejsce akcja "Czytanie łączy i rozwija" - uczniowie starszych klas czytali młodszym w bibliotece szkolnej. Tam też uczniowie klasy 1b pod opieką p. Beaty Nagel zaprezentowali wierszyki ćwiczące język polski. Wśród widowni znalazły się uczennice z klasy 4a. Klasy Edukacji Wczesnoszkolnej wykonali plakaty będące ilustracjami do znanych polskich powiedzeń oraz przysłów. Wychowawcy wraz z Samorządem Uczniowskim zorganizowali losowanie wybranych haseł między klasami. W ramach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego uczniowie starszych klas: rozwiązywali słowne łamigłówki, ćwiczyli poprawność ortograficzną, uczestniczyli w akcji " Czytanie nie musi być nudne", projektowali plakaty związane z polską gramatyką i ortografią. Na koniec wykonali gazetkę zachęcając tym innych do wspólnej zabawy i poznania historii naszego języka. W ramach obchodów tego dnia nasza szkoła zorganizowała konkurs ortograficzny i literacki oraz Story cubes w klasach czwartych.

Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej z wydarzenia i dziękujemy uczniom i nauczycielom za udział we wszystkich aktywnościach promujących język ojczysty.