Majowe wspomnienie historyczne w naszej szkole

Data: 28.05.2023 r., godz. 18.12    200

Majowe wspomnienie historyczne w naszej szkole.

9 maja 2023 r. odbył się w naszej szkole apel z okazji 232 rocznicy powstania Konstytucji 3 maja. Uczniowie z klasy 6B pod opieką p. Ewy Witeckiej i p. Anny Golec przygotowali krótką historię wydarzeń z tamtych czasów.

Krótka, symboliczna inscenizacja miała przybliżyć okoliczności powstania Konstytucji w 1791 r. to czym miała stać się dla Rzeczypospolitej, w jakiej sytuacji była ona uchwalana i jakie dobro, korzyści odniosłoby nasze państwo, gdyby w pełni została wprowadzona w życie.

Przedstawienie zawierało 3 sceny. Pierwsza dotyczyła rozmów przed samymi obradami sejmowymi, druga ukazywała okoliczności uchwalenia i wreszcie trzecia dotyczyła podsumowania, co zmieniała dla Polski sama konstytucja i jakie komentarze w „szerokim świeci” pojawiały się po jej uchwaleniu.

Wybór formy ukazania wydarzeń był symboliczny i nietypowy, gdyż widz miał bardziej poczuć atmosferę wydarzeń, dynamikę i napięcie pomiędzy posłami i senatorami niż zobaczyć obraz epoki. W przedstawieniu występowały głównie uczennice poza postacią marszałka Małachowskiego.  Stroje były zastąpione tylko kilkoma rekwizytami takimi jak np. laska marszałkowska, korona z kartki papieru. Nietypowym rekwizytem był klaps filmowy, który służył do akcentowania poszczególnych scen. Widzowie mogli usłyszeć pieśń Ignacego Krasickiego pt. „Hymn do miłości Ojczyzny”, która miała charakter patriotyczny, ale nie była hymnem narodowym.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w to przedstawienie , bez których nie moglibyśmy „zatrzymać się”  na chwilę wspomnienia  o tak ważnym wydarzeniu w historii  naszej ojczyzny.