XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek „Moja Twoja Nasza Biblioteka!”

Data: 15.05.2023 r., godz. 08.55    140
w naszej szkole

XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek „Moja Twoja Nasza Biblioteka!” w naszej szkole.

OIP.jpg (8 KB)

W tym roku biblioteka szkolna naszej szkoły zorganizowała wiele różnych i ciekawych wydarzeń: Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, warsztaty czytelnicze dla dzieci w czasie przerw, prezentacje lapbooków i wystawy książek zakupionych w ramach NPRC 2.0, spotkania integracyjne starszych uczniów z młodszymi podczas przerw, szkolenia.

W programie:

8 maja

Tegoroczny Dzień Bibliotekarza stał się okazją do spotkania i integracji całego środowiska bibliotekarzy w powiatu legionowskiego, zapoczątkowując Tydzień Bibliotek w naszym regionie. Relacja pod linkiem: https://powiat-legionowski.pl/filmy/dzien-bibliotekarza. Była to okazja zapoznać się z najnowszymi trendami i pomysłami na działanie bibliotek, pochodzącymi z całego świata. Zgodnie bowiem ze zmianami zachodzącymi w społeczeństwach dziś biblioteki to nie tylko miejsca, w których wypożyczamy książki, ale swego rodzaju centra społeczno-kulturalne w lokalnych społecznościach.

9 maja

Warsztaty nt. nieoczywistych zakładek do książek. Co wkładamy do naszych książek? W naszej bibliotece uczniowie szukali w książkach rzeczy, które znajdujemy w wypożyczanych zbiorach. To spotkanie z nietypowymi zakładkami zainspirowało naszych czytelników do wykonania własnej zakładki.

10 maja

Imieniny Biblioteki z wizytą dzieci z oddziału przedszkolnego”. Spotkanie młodszych czytelników naszej szkoły ze starszymi uczniami klasy 6b i 7a, którzy czytali im wybrane przez siebie teksty z książek nowo nabytych w ramach NPRC 2.0.

11 maja

Udział nauczyciela bibliotekarza w spotkaniu ,,Empatyczna biblioteka- miejscem dialogu, rozwoju i współpracy" z dr Wandą Matras-Mastalerz, które miało miejsce w Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej w Warszawie.

12 maja

Wystawa lapooków uczniów naszej szkoły, które zostały przygotowane pod kierunkiem polonistki Pani Joanny Bieńko. Lapbook pozwala na zbieranie informacji i nieskończone rozszerzanie jego zawartości. I to bywa mocno angażujące i motywujące. Ma tę przewagę nad klasycznym słowem pisanym, że wzbudza ciekawość i motywuje ucznia do odkrywania ukrytych ciekawostek, a także do ich gromadzenia. Efekty wyobraźni uczniów nt. lektur szkolnych można podziwiać przed biblioteką szkolną.

Więcej informacji pod linkiem: www.sosrodzice.pl/co-to-jest-lapbook-i-do-czego-nam-sie-moze-przydac

Przez cały tydzień nasza biblioteka oferowała niekonwencjonalne zabawy i quizy. Odbyło się sporo ciekawych rozmów, szczególnie z ośmioklasistami, którzy ostatni raz świętowali tydzień bibliotek w naszej szkole.

Pozostałych uczniów i nauczycieli zapraszamy za rok!

17.05.23 biblioteka.png (490 KB)