Powiatowy Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Legionowo

Data: 15.05.2023 r., godz. 14.10    193
po patronatem Prezydenta Miasta Legionowo

165e469de82234940f2fb828ad63faa3.jpg (25 KB)

Unia Europejska jest łączącą 27 państw wspólnotą polityczną i gospodarczą, która przez przeszło siedemdziesiąt lat swojego istnienia osiągnęła stopień integracji nieznany dotychczas żadnej strukturze międzynarodowej. Decyzje zapadające na poziomie Unii Europejskiej wpływają na życie prawie 450 milionów Europejczyków, a w tym Polaków. Rzeczpospolita Polska od 1 maja 2004 roku stała się aktywnym uczestnikiem tych procesów, zaś Polacy, jako obywatele Unii Europejskiej, mają możliwość wpływania na kształt decyzji podejmowanych na forum UE.

By wyjść naprzeciw wyzwaniom i zachęcić ludzi, zwłaszcza młodych, do zgłębienia wiedzy z zakresu integracji europejskiej, podjęliśmy inicjatywę zorganizowania Powiatowego Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej. Uczniowie szkół podstawowych powiatu legionowskiego po raz drugi zostali zaproszeni do udziału w tym konkursie. Uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat krajów należących do Unii, a także jej struktur i historii. Konkurs został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Legionowo, dzięki któremu żaden z uczestników nie opuścił szkoły bez nagrody. Drużyny wzięły udział w quizie wiedzy, podczas którego musieli wykazać się logicznym myśleniem i znajomością języków obcych. Rozwiązywali zagadki, kolorowali flagi, przyklejali nazwy państw europejskich, musieli wykazać się też znajomością stolic i tańców europejskich. Nie było czasu na nudę.

Konkurs odbył się 10.05.2023 r. w Szkole Podstawowej nr 3 im. Janusza Kusocińskiego w Legionowie. Spośród wielu uczniów z różnych szkół, którzy wzięli w nim udział, uczniowie trzech z nich zdobyli najwięcej punktów i tym samym otrzymali 3 pierwsze miejsca.

I miejsce - Szkoła Podstawowa nr 8 im. 1 Warszawskiej Dywizji Piechoty w Legionowie

II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 3 im. Janusza Kusocińskiego w Legionowie

III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2 w Chotomowie

Celem konkursu była popularyzacja wiedzy na temat UE, kształtowanie tożsamości narodowej uczniów, kształtowanie postaw tolerancji wobec innych narodowości oraz rozwijanie umiejętności poszukiwania informacji i prezentowania swojej wiedzy.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do nas za rok na kolejną edycję konkursu.

Edyta Brząkała, Agnieszka Burchart - Piórkowska, Beata Nagel