Wizyta uczniów Trójki w partnerskiej szkole w Želeč w Czechach

Data: 08.05.2023 r., godz. 09.06    174

W dniach 24 – 28 kwietnia 2023 r. siedmioro uczniów klas szóstych z naszej szkoły pod opieką nauczycieli wyjechało do miejscowości Želeč w Czechach, w ramach współpracy między naszymi szkołami.

Mimo dalekiej podróży humory dopisywały, a miłe i serdeczne powitanie ze strony goszczącej nas szkoły zrekompensowały trudy podróży. Nasi uczniowie spędzali czas z uczniami ze szkoły w Czechach i gościli w ich domach. Dzięki temu mieli okazję ćwiczyć porozumiewanie się w języku angielskim, poznawać język czeski, kuchnię i obyczaje panujące w Czechach. Czas spędzony w partnerskiej szkole był bardzo intensywny. Uczniowie obu szkół uczestniczyli w zajęciach w języku czeskim i angielskim. Na warsztatach z geografii uczniowie szukali podobieństw między Czechami a Polską. Pracowali w grupach układając z rozsypanki w języku polskim i czeskim legendę o Lechu, Czechu i Rusie. Porównaliśmy godła państwowe oraz odsłuchaliśmy naszych hymnów narodowych. W trakcie przerwy międzylekcyjnej uczniowie spędzali czas na świeżym powietrzu i nauczyli się czeskiego tańca. Na zajęciach muzycznych młodzież grała na bum bum rurkach, co sprawiło im ogromną przyjemność. Podczas zajęć z rękodzieła powstały zabawne lisy z wykorzystaniem lizaków i pamiątkowe zakładki do książek z widokami z goszczącego nas miasta. Następnie przyszedł czas na zajęcia z native speakerem Aleksem z USA, grę w scrabble po angielsku oraz kalambury. Nie obyło się bez małej rywalizacji w odgadywaniu dyscyplin sportowych przez dwie drużyny z Polski i z Czech. Wygrali nasi gospodarze, ale cieszyli się wszyscy uczestnicy tych zabawnych zawodów. Po wspólnym obiedzie w szkolnej stołówce mimo deszczu w dobrych nastrojach pojechaliśmy do Muzeum Czekolady w Taborze. Było ciekawie i oczywiście smacznie. Poznaliśmy historię czekolady, posmakowaliśmy prażonych ziaren kakaowca, a później obejrzeliśmy niesamowite obrazy malowane czekoladą, eksponaty z czekolady i marcepanu – w tym lokomotywę, do wykonania której użyto 500 kg tego słodkiego przysmaku. Uczniowie mogli też wykazać się kreatywnością podczas warsztatów z tworzenia słodyczy z masy marcepanowej.

Drugi dzień pobytu zakończyliśmy spacerem po starym mieście w Taborze i degustacją lodów w jednej z licznych cukierni. Kolejny dzień spędziliśmy na wycieczce do Jindrichuv Hradec, gdzie podziwialiśmy wspaniały zamek, rynek, Muzeum Kolejnictwa z niesamowitą makietą stacji kolejowej – dopracowaną w najdrobniejszych szczegółach, którą byliśmy zachwyceni. Mogliśmy też stanąć po obydwu stronach południka 15 stopni, który przebiega przez to miasto.

W czwartek 27 kwietnia poznawaliśmy zwroty w językach polskim, czeskim i angielskim opracowując słownik z ważniejszymi zwrotami, który przywieźliśmy z Polski w dwóch egzemplarzach. Jeden plakat zostawiliśmy w Želeč, a drugi zawiesimy w naszej szkole. Były też prezentacje piosenek w języku czeskim i polskim przez jedną z naszych uczennic oraz podziękowania w języku czeskim przez drugą uczennicę. Odwiedziliśmy też starostę Želeč, dzięki któremu nasza partnerska szkoła może brać udział we współpracy między szkołami. Mogliśmy też podziwiać galerię obrazów i sprzęty rolnicze z dawnych lat oraz tradycyjne ubiory czeskie w Muzeum w Želeč. Później czekała nas jeszcze wycieczka do Zoo w Taborze, gdzie jak nigdzie indziej mogliśmy obserwować tygrysa, lwy, czy niedźwiedzie z bardzo bliskiej ale bezpiecznej odległości. Najbardziej podobały nam się przyjacielskie wielbłądy. Popołudnie ostatniego dnia spędziliśmy z rodzinami – były grille, wycieczki, przejażdżki konno, kręgle, bilard i wiele innych atrakcji.

Z pewnością te wspomnienia zostaną z nami na długo. Wizyta w partnerskiej szkole była prawdziwą przyjemnością i mamy nadzieję, że zaowocuje nie tylko rozwojem umiejętności komunikacyjnych w języku angielskim, ale będzie początkiem nowych przyjaźni między uczniami obu szkół. Polska słynie z gościnności, ale Czesi w niczym nam nie ustępują.

Mamy nadzieję, że spotkamy się w naszej szkole już w październiku.